SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAVLARI MALİYET
MUHASEBESİ DENEME SINAVI-1
ÇÖZÜMLÜ
SORU-1 :
Yıllık üretim kapasitesi A mamulü için 60.000 adet, B
mamulü için 120 000 adet toplamda 180.000 adet olan işletme 2014 yılı Şubat
ayında 3.000 adet A mamulü, 6.000 adet B mamulü üretmiştir. Şubat ayının üretim
giderleri ürün bazında aşağıdaki gibidir :
GİDERLER
|
A MAMULÜ
|
B MAMULÜ
|
Direkt İl Madde ve Malzeme
|
24.000
|
32.000
|
Direkt İşçilik Giderleri
|
16.000
|
20.000
|
Değişken Genel Üretim
Giderleri
|
8.000
|
10.000
|
Sabit Genel Üretim
Giderleri
|
4.000
|
8.000
|
Direkt işçilik giderlerinin %20’si sabit işçilik
giderlerinden oluşmaktadır.
İstenilenler :
1. Tam Maliyet Yöntemine Göre ürünlerin birim
maliyetlerini hesaplayınız.(10 Puan)
2. Değişken Maliyet Yöntemine Göre ürünlerin birim
maliyetlerini hesaplayınız. (10 Puan)
3. Normal Maliyet Yöntemine Göre ürünlerin birim
maliyetlerini hesaplayınız. (10 Puan)
4. Asal Maliyet
Yöntemine Göre ürünlerin birim maliyetlerini hesaplayınız. (10 Puan)
ÇÖZÜMÜ :
1. SORU :
1. Tam
Maliyet Yöntemi = DİMM + DİG +
Değişken GÜG + Sabit GÜG
A mamulü için; 24.000+
16.000 +8.000 + 4.000 = 52.000 TL Toplam Maliyeti
Birim Maliyeti = 52.000 / 3.000 = 17,33 TL/Br
B Mamulü İçin ; 32.000 + 20.000 + 10.000 + 8.000 = 70.000 Toplam Maliyeti
Birim Maliyeti= 70.000 / 6.000 = 11,67 TL/Br
2. Değişken
Maliyet Yöntemi = DİMM + DİG +
Değişken GÜG
Dikkat edilmesi gereken husus direkt işçilik
giderlerin %20’si Sabit geri kalanı değişken olmasıdır. Buna göre;
A mamulü için 16.000 * 0,20 = 3.200 TL’si sabit,
12.800 TL’si değişken DİG’dir.
B mamulü için 20.000 * 0,20 = 4.000 TL’si sabit,
16.000 TL’si değişken DİG’dir. O zaman ;
A mamulü için ;
24.000 + 12.800 + 8.000 = 44.800 TL toplam maliyet
Birim maliyeti ; 44.800 / 3.000 = 14.93 TL/ Br
B mamulü için ; 32.000+16.000+10.000 = 58.000 TL
toplam maliyet
Birim maliyet : 58.000 / 6.000 = 9,67 TL/br
3. Normal
Maliyet Yöntemi = DİMM + DİG +
Değişken GÜG + Kapasite Kullanımı Kadar Sabit GÜG
Öncelikle her bir mamul için kapasite kullanımını
hesaplayalım. A mamulünün yıllık kapasitesi 60.000 adet ise aylık kapasitesi 5.000
adettir. Bunun 3.000 adedini ürettiğine göre 3.000/5.000 = %60 kapasite
kullanımı vardır. B mamulü için 120.000 yıllık kapasiteyi 12 aya bölersek aylık
10.000 adet olur bunun 6.000 adedini ürettiğine göre 6.000/10.000 = %60 üretim
kapasitesine ulaşılmıştır. Ayrıca direkt işçilik giderlerinin sabit olan
kısmının da kapasite oranı kadar alınacağını unutmayalım. Şimdi çözelim ;
A mamulü için ; 24.000 + 12.800 + ( 3.200*0,6 = 1920)
+ 8.000 + (4.000*0,6 = 2.400) = 49.120 TL
Birim maliyeti : 49.120/3.000 = 16.37 TL
B mamulü için ; 32.000 + 16.000 +( 4.000*0,6 = 2.400)
+ 10.000 + ( 8.000*0,6= 4.800) = 65.200 TL
Birim maliyeti; 65.200/ 6.000 = 10.87 TL
4. Asal
Maliyet yöntemi = DİMM + DİG
A mamulü için 24.000+16.000 = 40.000 toplam maliyet ,
40.000/3.000 = 13.33 TL birim maliyet
B mamulü için ; 32.000+20.000 = 52.000 top maliyet ,
52.000/6.000 = 8,67 TL birim maliyet
SORU – 2 :
ABC üretim işletmesinde A ve B olmak üzere iki esas
üretim gider yeri, Yemekhane ve Bakım Onarım olmak üzere iki de yardımcı hizmet
gider yeri bulunmaktadır. A esas üretim gider yerinde X mamulü, B esas üretim
gider yerinde ise Y mamulü üretilmektedir. Bu gider yerlerine ilişkin dönemin
üretim giderleri aşağıdaki gibidir :
Üretim Giderleri
|
A Eügy
|
B Eügy
|
Yemekhane Yhgy
|
Bakım – Onarım Yhgy
|
Direkt
İlk Madde ve Malzeme
|
6.000
|
10.000
|
-
|
-
|
Endirekt
İlk madde ve Malzeme
|
4.000
|
2.000
|
1.500
|
530
|
Direkt
İşçilik
|
8.000
|
12.000
|
-
|
-
|
Endirekt
İşçilik
|
3.000
|
4.000
|
2.470
|
2.500
|
Döneme ilişkin tahakkuk eden genel üretim giderleri ve
dağıtım anahtarları ise şöyledir :
GENEL
ÜRETİM GİDERLERİ
|
TOPLAM
GİDER TUTARI
|
DAĞITIM
ANAHTARI
|
Elektrik
Gideri
|
2.400
TL
|
Watt
|
Fabrika
Amortismanı
|
3.000
TL
|
Metre
kare
|
Isıtma
Gideri
|
6.600
TL
|
Metre
Küp
|
İşletme de ikinci dağıtımda, yemekhane giderleri işçi
sayısına, bakım onarım giderleri ise makine saatine göre dağıtılmakta, ikinci
dağıtıma gider tutarı yüksek olan yardımcı hizmet gider yerinden
başlanmaktadır. İşletmenin birinci ve ikinci dağıtıma ilişkin dağıtım ölçüleri
gider yerlerine göre aşağıdaki gibidir :
DAĞITIM
ÖLÇÜSÜ
|
A
EÜGY
|
B
EÜGY
|
YEMEKHANE
YHGY
|
BAKIM
ONARIM
YHGY
|
Watt
|
400
|
600
|
150
|
50
|
M³
|
600
|
1200
|
80
|
120
|
M²
|
250
|
400
|
80
|
70
|
İşçi
sayısı
|
50
|
70
|
20
|
10
|
Makine
Saati
|
130
|
80
|
10
|
100
|
Dönem içerisinde 2.000 Adet X mamulü 1200 adet de Y mamulü üretilmiştir.
İstenilenler :
1. İşletmenin I. Ve II. Dağıtımlarını yapınız.
2. X ve Y mamullerinin birim maliyetlerini hesaplayınız.
ÇÖZÜMÜ :
Tüm dağıtımların adaylara yaptırıldığı bu tür dağıtım
sorularında bir gider yerinde 3 yolla maliyetler oluşmaktadır.
1.si, kendi bünyesinde oluşan giderlerdir. Bu giderler
ilk tabloda verilmiştir.
2.si, I. Dağıtım yoluyla yapılan dağıtımlardan gelen
giderlerdir. Bu giderleri de 2. Ve 3. Tablodaki bilgiler yardımıyla
gerçekleştireceğiz.
3.sü ise, II.dağıtım yoluyla yardımcı gider
yerlerinden esas üretim gider yerlerine yapılan giderlerdir.
Bu üç aşama ile amaç; tüm maliyet giderlerinin X ve Y
ürünlerinin üretildiği A ve B esas üretim gider yerlerinde toplamaktadır. Şimdi
aşama aşama çözümü görelim ;
Birinci aşamada, birinci tablodaki giderleri
toplayarak tüm gider yerlerinin kendi bünyelerinde oluşturdukları maliyetleri
hesaplayalım.
A EÜGY = 21.000 TL Yemekhane
YHGY = 3.970 TL
B EÜGY = 26.000 TL Bak-Onarım
YHGY= 3.030 TL
İkini aşamada 2. Ve 3. Tabloları kullanarak I. Dağıtımı
yapalım;
Elektrik Giderleri ; 2.400 TL elektrik gideri Watt dağıtım anahtarı ile yapılacaktır.
İşletmede toplam 1.200 watt elektrik tüketimi yapıldığına göre 1 watt =
2.400/1.200 watt = 2 TL/watt buna göre;
A EÜGY =
400*2 = 400 TL Yemekhane
YHGY = 150*2 = 300 TL
B EÜGY =
600*2 = 1.200 TL Bak-Onarım
YHGY = 50*2 = 100 TL
Fabrika Amortismanı ; 3.000 TL
amortisman giderini 800 m2’ye dağıtacağız. 1 m2 = 3.000/800 = 3,75 TL/m2
A EÜGY =
250*3,75=937,5 TL Yemekhane
YHGY = 80*3,75 = 300 TL
B EÜGY =
400*3,75 = 1.500 TL Bak-Onarım
YHGY = 70*3,75 = 262,5 TL
Isıtma Gideri : 6.600 TL ısıtma gideri 2.000 m3’e dağıtalım. 1 m3 = 6.600/2.000 = 3,3
TL/m3
A EÜGY =
600*3,3 = 1.980 TL Yemekhane
YHGY = 80*3,3 = 264 TL
B EÜGY =
1.200*3,3 = 3.960 TL Bak-Onarım
YHGY = 120*3,3 = 396 TL
Tüm giderleri tüm gider yerlerine dağıtarak 1.dağıtımı
da tamamlamış olduk.
Üçüncü aşama: Şimdi YHGY’deki giderleri EÜGY’ne
dağıtacağız. Yani 2. Dağıtımı gerçekleştir ereceğiz.
Öncelikle birinci ve ikinci aşamada hesapladığımız ve
dağıttığımız maliyetleri toplayalım :
A EÜGY ; 21.000+ 800 +937,5 +1980 = 24.717,5 TL
B EÜGY ; 26.000 + 1200+ 1.500+ 3.960 = 32.660 TL
Yemekhane YHGY ; 3.970 + 300+300+264 = 4.834 TL
Bak-Onarım YHGY; 3.030 + 100+262,5+396 = 3.788,5
Yemekhane YHGY’i işçi sayısına göre, bakım onarım YHGY’i ise
makine saatine göre dağıtım yapacaktır. Kademeli dağıtım yöntemi ve tutarı en
yüksek olandan başlanacağı şartına göre önce Yemekhaneden başlayacağız,
yemekhane ilk dağıtılan olduğundan sadece kendine dağıtım yapmayacak 3. Tabloda
toplam işçi sayısından yemekhanede çalışanları almayacağımızdan yemekhanenin
4.834 TL giderini 130 işçiye göre dağıtalım: 4834 / 130 = 37,18 TL/işçi buna
göre;
A EÜGY = 50*37,18 = 1859 TL
B EÜGY = 70 * 37,18 = 2.602,10 TL
Bak-On YHGY =
10+37,18 = 371,18 TL
Bakım Onarım
YHGY’i ikinci dağıtımı yapılacak gider
yeri olduğundan kendine ve kendinden önce dağıtımı yapılan yemekhane gider
yerine dağıtım yapmaz. Ayrıca yemekhaneden dağıtılan 371,8 TL tutarda 3788,8
Tutara eklenir. Buna göre, 4.160,30 TL 210 makine saatine göre dağıtılır.
4.160,3 /210 = 19,81 TL makine saati
A EÜGY =
130 * 19,81 = 2.575,3
B EÜGY =
80* 19,81 = 1584,80
Şimdi üretilen ürünlerin maliyetini hesaplayalım. Yani
3. Dağıtım yapacağız. A EÜGY’de 2.000 adet X mamulü, B EÜGY’de 1.200 adet Y
mamulü üretildiğine göre ;
A EÜGY’de 24.717,5 + 1.859 + 2.575,3 = 29.151,8 TL
toplam maliyet oluşmuştur.
X mamulü birim maliyeti ; 29.151,8 / 2.000 adet = 14.58 TL
B EÜGY’de 32.660 + 2.602,10 + 1.784,80 = 37.046,90 TL
toplam maliyet oluşmuştur,
Y mamulü birim maliyeti; 37.046,90/ 1.200 adet = 30,87 TL
1. soruda a mamülü için normal maliyet de 24000+12800+8000+4000*0,60 neden olmadı 3200 neden 0,60 ını aldınız formulede dimmm+dig+güg değişken +sabit gid* kapasite kullanım oranı değilmi kafam karıştı lutfen acil yardım
YanıtlaSilsoruda dikkat ederseniz direkt işçilik giderlerinin %20'si sabit olduğu belirtiliyor. 16000 TL direkt işçilik giderinin %20'si yani 3.200 sabit 12.800'ü değişken. Normal maliyet yönteminde sabit giderlerin kapasite kullanım kadar olanı alınacağından 3.200 * 0,60 = 1.920 TL'si alınır. B mamülünde de aynı işlem yapılmıştır. iyi çalışmalar
YanıtlaSil